Drukarki laserowe wykorzystują do drukowania toner, który zasadniczo podgrzewa proszek zawarty w tonerze i odciska na papierze. Dlatego wewnątrz tonera znajduje się bardzo drobny proszek wykonany z węgla, tlenków żelaza i żywic. Jak można sobie wyobrazić, tonery do drukarek, właśnie dlatego, że nie zawierają płynnego atramentu, mają znacznie dłuższy okres trwałości. Dlatego na przykład zalecane są drukarki laserowe, nawet jeśli nie drukujesz dużo.
Toner do drukarki – poznaj cechy charakterystyczne produktu
Niemniej jednak jasne jest, że nawet tonery do drukarek laserowych, aby zapewnić dobrą jakość druku, muszą być odpowiednio przechowywane. Spróbujmy dokładnie zrozumieć, jak obchodzi się z tonerem z punktu widzenia konserwacji. Zasady te dotyczą wszystkich tonerów, niezależnie od tego, czy są to tonery oryginalne, czy tonery kompatybilne do drukarek.
Zwykle na tonerze, kompatybilnym lub oryginalnym, nie ma daty ważności. Dzieje się tak, ponieważ nie zawierają elementów, które z czasem ulegają degradacji. Nie oznacza to jednak, że nie należy uważać na sposób ich przechowywania. Czas trwania produktu oficjalnie odpowiada okresowi gwarancyjnemu, zwykle około dziesięciu lat, ale z powodów właśnie wspomnianych może się zdarzyć, że nawet po tym okresie toner do drukarki będzie doskonale działał.
Tonery do drukarek laserowych – praktyczny poradnik
Sprzedawane tonery oryginalne do drukarek laserowych, są przechowywane w specjalnym opakowaniu, które pozwala chronić je przed wilgocią, światłem. Do czasu ich zamontowania na drukarce i użytkowania, dlatego najlepiej przechowywać je w nienaruszonym opakowaniu. Jeśli nie, najlepiej spróbować jak najszybciej użyć tego tonera. W każdym razie zaleca się trzymanie produktu z dala od źródeł ciepła, które mogłyby dostanie się kurzu do wewnątrz.
Wrogiem jest również wilgoć, która może tworzyć pleśń i kondensację pary. Tonery do drukarek laserowych powinny jednak unikać tego problemu, ponieważ są to hermetyczne uszczelnienia. Niezależnie od tego zwykle nie zaleca się trzymania opakowania w tej samej szafce, w której znajdują się butelki z płynami, zwłaszcza jeśli są to produkty o potencjalnie szkodliwych oparach.