Nikt z nas niestety nie jest w stanie przewidzieć momentu, w którym naprawdę poważnie zachoruje. Niestety, zdrowie czasami psuje się bardzo szybko. Jak postępować w sytuacji, w której dowiadujemy się, że jesteśmy na coś chorzy? Warto dać sobie czas na przeanalizowanie diagnozy i pogodzenie się z nią, jeśli mamy z tym problem i wsparcie bliskich już dawno przestało nam wystarczać, wówczas możemy zdecydować się na pomoc profesjonalisty.
Czasami terapia może okazać się niezwykle pomocna, jak chociażby w przypadku pacjentów onkologicznych. Psycholodzy wiedzą, jak pomóc pacjentom, wesprzeć ich w codziennych zmaganiach. Poza tym, warto wziąć sprawy w swoje ręce i aktywnie szukać dla siebie nowych rozwiązań. Medycyna szybko się zmienia, ciągle pojawiają się nowe leki, nowe metody leczenia czy systemy ćwiczeń – dobrze jest być z tym na bieżąco.
Priorytetem w procesie leczenia jest też osoba lekarza, który stanowi dla pacjenta przewodnika po ciężkim temacie, jakim jest jego choroba. Bez znaczenia jest to na jaką chorobę chorujemy, czy jest to zakrzepica, problemy z tarczycą czy chociażby zapalenie stawów, dobry lekarz to w każdym przypadku skarb. Chorując trzeba zastanowić się, jak można sobie pomóc. Czy w naszej sytuacji jest coś, co może sprawić, że zastosowane przez lekarza leczenie będzie jeszcze bardziej skuteczne? Trzeba z nim o tym porozmawiać w czasie wizyty. Wówczas będziemy mieli poczucie, że robimy rzeczywiście wszystko, żeby móc sobie pomóc, a to może okazać się dla nas istotne w procesie chorobowym.